صنعت بیمه از بیمۀ الکترونیک فاصلۀ بسیاری دارد

فعالان عرصۀ فرهنگ و اقتصاد با مفهوم خدمات الکترونیک به خوبی آشنا هستند. از ابتدای سال یکهزار و سیصد و نود و سۀ هجری شمسی تمام فعالیت­های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت برخط درآمده است. مراحل صدور مجوز نشریه به صورت کاملاً الکترونیکی به انجام می­رسد. نخست صاحب امتیاز باید عضو و سپس احراز هویت شود. بارگذاری اسکن شناسنامه و کارت ملی از جمله نخستین بایسته­های احراز هویت است. راستی­آزمایی اطلاعات صاحب امتیاز فرآیند خاص و استعلامات خاصی دارد. صاحب امتیاز باید فردی را به عنوان مدیر مسؤول انتخاب کند. در مورد مدیر مسؤول نیز همین فرآیند وجود دارد و اطلاعات راستی آزمائی می­شود.

در مورد کسب نماد اعتماد فرآیند سخت­تر نیز هست زیرا صاحب امتیاز وب سایت باید به دفترخانه مراجعه نماید و فرم تعهد محضری را گواهی امضاء کند و در وب سایت خود نام کابری و رمز عبور برای وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد کند. بحث ثبت شرکت، ثبت علامت تجاری، ثبت اختراع، شرکت در آزمون سراسری دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، شرکت در آزمون استخدامی، ترخیص کالا و مالیات نیز به همین شکل کاملاً برخط شده است.

اما آنچه امروز در صنعت بیمه شاهد آن هستیم عقب ماندن این صنعت در صدور برخط بیمه­نامه است. به نظر می­رسد صنعت بیمه در ایران جهان سوم جهان سوم است. هنوز برای صدور بیمه­نامه باید پرسشنامۀ چاپی پر شود و به امضاء بیمه­گذار برسد. تقبل بیمه­گذار بهانه­ای برای عدم حرکت به سمت صدور برخط بیمه­نامه شده است. از یک سو سیستم صدور بر خط بیمه­نامه مشابه آنچه که در مثال­های فوق ذکر شد امکان اشتبهات را کاهش می­دهد چه که یک سیستم متمرکز برخط امکان نظارت خودکار را فراهم می­کند، بیمۀ مرکزی بر اساس هیأت وزیران در زمان دولت سید محمد خاتمی موطف به ایجاد زیرساخت در مدت پنج سال بوده است که از پایان این ضرب­الاجل بیش از ده سال می­گذرد. بدین ترتیب امکان رقابت مکارانه و ناسالم نیز کمتر می­شود.

نمی­توان امکان تقلب بیمه­گذار را بهانه­ای برای عدم حرکت به سوی بیمۀ الکترونیک قرار داد و از انجام این وظیفه و تکلیف قانونی استنکاف کرد. نه تنها فرآیند صدور بیمه­نامه باید به صورت الکترونیک درآید، بلکه فرآیند پرداخت خسارت نیز باید به همین شکل کاملاً الکترونیک و استاندارد شود. بدین ترتیب کل فرآیند بسیار شفاف خواهد شد و ابهامات را از بین خواهد برد و گامی بلند در جهت احقاق حقوق حقۀ بیمه­گذاران به عمل خواهد آمد.

/ 1 نظر / 26 بازدید
دیمارکت

ثبت دامنه ایران فقط 3900 تومان ناقابل..با تعداد و زمان محدود... دیمارکت www.dmarket.ir آیا مایلید درخانه بنشینید و با صرف وقت اندکی پای کامپیوتر کسب درامد کنید؟ پیشرفته ترین فروشگاه ساز اینترنتی را ازما بخواهید. باقیمت مناسب www.dmarket.ir پنل اس ام اس رایگان.... هم اکنون ثبت نام کنید www.dmarket.ir