سکاندار بعدی صنعت بیمه کیست؟

با آغاز به کار دولت یازدهم، دولت تدبیر و امید نخستین موضوع بحث رأی اعتماد به هیأت وزیران بود. سهم صنعت بیمه از دولت تدبیر و امید وزارت امور اقتصادی و دارایی بود که علی طیب­نیا سکان هدایت آن را بر عهده گرفت. وی با کسب دویست هفتاد و چهار رأی از دویست هشتاد و چهار رأی نشان داد که مورد اعتماد مجلس، دولت و ملت است و بالاترین رأی را به خود اختصاص داد.

مراسم تودیع و معارفۀ وی نیز روز بیست و نهم مرداد ماه سال یکهزار و سیصد و نود و دوی هجری شمسی انجام شد و وی خداوند را در همه حال ناظر بر اعمال خود و مسؤولیت را امانتی الهی دانست.

اما آنچه امروز در صنعت بیمه محل بحث و بررسی است معاون بعدی بانک و بیمه و از آن مهمتر ریس کل بیمۀ مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

گمانه­زنی برای رئیس کل بعدی بیمۀ مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز گردیده است و از افراد مختلفی که دارای پیشینۀ مدیریتی در صنعت بیمه هستند نام برده می­شود.

نخستین نام مطرح در این حوزه سید محمد آسوده مدیرعامل بیمۀ اتکایی ایرانیان است. وی سابقاً معاون اداری و مالی بیمۀ مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مدیرعامل بیمۀ البرز و مدیرعامل بیمۀ ایران بوده است. همچنین وی تدریس در مؤسسۀ آموزش عالی بیمۀ اکو وابسته به دانشگاه علامه طباطبایی را علاوه بر تألیف چند کتاب در کارنامۀ خود دارد. صاحبنظران وی را به دلیل تصدی پست معاونت اداری و مالی بیمۀ مرکزی جمهوری اسلامی ایران در گذشته دارای توانمندی بالایی برای هدایت صنعت می­دانند و بر این باور هستند که وی بازار صنعت را به خوبی می­شناسد. وی در بین متخصصین صنعت طرفداران بسیاری دارد.

دومین نام مطرح معصوم ضمیری مدیرعامل بیمۀ پاسارگاد است که به مدت بیست و پنج سال مدیرعاملی بیمۀ آسیا را بر عهده داشته است.

سومین نام مطرح عبدالناصر همتی است که قبلاً ریاست بیمۀ مرکزی جمهوری اسلامی ایران را در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی بر عهده داشته است. وی اکنون عضو هیأت مدیرۀ بانک سینا است و از وی به عنوان کاندیدای ریاست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نام برده می­شود. بعضی از صاحب­نظران بر این باور هستند که وی به صنعت بیمه بر نخواهد گشت و صنعت بانکداری را به صنعت بیمه ترجیح می­دهد اما خود وی تا کنون چنین اظهار نظری نکرده است.

مسعود حجاریان کاشانی مدیرعامل بیمۀ ملت و علی موسی­الرضا مدیرعامل بیمۀ میهن که سابقۀ مدیرعاملی بیمۀ ایران را نیز در کارنامۀ خود دارد از دیگر گزینه­های سکانداری صنعت بیمه است. در این بین بنا بر اعتقاد صاحب­نظران علی موسی­الرضا شانس بیشتری نسبت به مسعود حجاریان کاشانی دارد و تا کنون مدیرعاملی سه شرکت بیمه را تجربه کرده است.

به عنوان آخرین گمانه از آیت کریمی مدیرعامل بیمۀ آسماری نیز نام برده میشود. اما این گزینه بسیار ضعیف به نظر می­رسد.

/ 0 نظر / 24 بازدید