چگونه یک صندوق بیمۀ خانوادگی تشکیل دهیم

تکافل به عنوان یکی از پر کاربردترین عقود اسلامی از صدر اسلام همواره مطرح و در جهت کاهش فقر و کمک به رفع نیازهای ضروری افراد جامعه راهگشا بوده است. پیشینۀ تکافل به دورۀ خلافت عمر بن خطاب بر می­گردد. در دورۀ خلافت عمر بن خطاب افسران سپاه برای خود صندوقی به نام دوانیا تشکیل داده بودند. دوانیا را می­توان با کمی اغماض سازمان تأمین خدمات درمانی نیروهای مسلح امروز تعبیر و تفسیر کرد.

یکی از ویژگی­های عمدۀ تکافل همگانی و اجرایی بودن آن در تمام جمع­های کوچک و حتی خانواده است. برای تشکیل یک صندوق تکافل ابتدا باید یک اساسنامه برای آن ترتیب داد.

بندهای اساسنامه:

1‌‌ـ‌ در ابتدا باید مبلغ واریزی هر فرد به صورت ماهانه مشخص شود.

2‌‌ـ‌ پرداخت خسارت به اعضاء تامدت صلاحدید خودشان مثلا 6 یا 12 ماه متوقف باشد.

3‌‌ـ‌ پس از مدت توقف  خسارت 6 یا 12 ماه هریک از اعضا می‌تواند درخواست وام کند.

4‌‌ـ‌ سقف خسارت پرداختی نسبت بر اساس توافق اعضاء مشخص می­شود.

5‌‌ـ‌ مثلاَ اگر سال اول پرداخت حقبیمۀ ماهانه  ده هزارتومان است بهتر است سقف  خسارت پرداختی از یکصد هزار تومان بیشتر نباشد.

6‌‌ـ‌ مبلغی به عنوان رسوب صندوق یا دخیرۀ فنی در نظر گرفته شود تا هم موجودی صندوق از آن مبلغ کمتر نباشد و هم در مواقع ضرورت و بروز یک خسارت فراگیر برای کل اعضاء یک خانواده بتوان به سرعت در اختیار آن قرارداد.

7‌‌ـ‌ مبلغ ماهانه به صورت دوره‌ای که بهتر است سال باشد افزایش یابد، البته نسبت به توان پرداخت اعضا می‌توان کاهش نیز داد.

8‌‌ـ‌ به صورت سالانه جمعی برگزار شود تا همه اعضا در جریان فعالیت‌های یکدیگر قرار گیرند.

9‌‌ـ‌ چند نفر به عنوان بازرس مشخص شوند تا در صورت عدم پرداخت دیگران گزارشی تهیه کنند و به مجمع ارائه دهند.

10‌‌ـ‌ هر سال با افزایش پرداختی ماهانه مبلغ خسارت افزایش می‌یابد.

علیرغم این که تکافل به بیمۀ اسلامی تعبیر میشود ولی مسلمان بودن شرط عضویت در صندوق تکافل نیست. معنا و مفهوم بیمۀ اسلامی این است که این محصول بر اساس اسلام طراحی شده است و بدین ترتیب غیر مسلمان هم میتواند تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

در صورت خروج و یا فوت عضو کل حق بیمه­های پرداختی قابل استرداد است. با این وجود تصمیمی که از همان ابتدا باید گرفته شود این است که در طول مدت منافع حاصل از پرداخت حق بیمه صرف سرمایه­گذاری جدید بشود و یا به عضو برگردد.

منافع حاصل از پرداخت حق بیمه زمانی اتفاق می­افتد که حق بیمه در طول دوره پرداخت شده باشد ولی اتفاقات تحت پوشش و توفق شده اتفاق نیفتند و این وجه تمایز بیمۀ اسلامی یا تکافل با بیمۀ بازرگانی است.

/ 1 نظر / 42 بازدید
monaz

salam azizam khaste nabashi web bahali dari golam mamnun misham be shabake ejtemae va doostyabi ma ham sar bezani va ozv beshi onja mitunim kheyli rahat ba ham chat konim mamnun golam