بیمه عمر مثل سیب

از در مغاز وارد شدم. با روی گشاده کارت ویزیت خود را به صاحب مغازه دادم. نگاهی به آن انداخت و به شوخی گفت: «ما رو کشتی دیگه!» متوجه شدم که واژۀ بیمۀ عمر روی کارت ویزیت باعث شده است که چنین برداشت کند. من هم با سعۀ صدر شروع کردم به توضیح شرایط و او را از اشتباهی که خود در آن تقصیری نداشت بیرون آوردم.

نام بیمۀ عمر  که به میان می­آید، مردم به یاد مردن می­افتند. اگر به زبان هم نیاورند در دل نسبت به واژۀ بیمۀ عمر بدبین هستند. این هم بازی روزگار است که واژۀ عمر که علی­الاصول بار معنوی مثبت دارد در ذهن مردم چنین حس تدافعی ایجاد کند. واژۀ «بیمه» از واژۀ «بیم» به معنای ترس می­آید در حالی که معادل انگلیسی آن از واژۀ «اطمینان» اخذ می­شود. بیمۀ عمر دارای انواعی است که همه بیمۀ عمر نامیده می­شوند. اغلب مزایای بیمۀ عمر به خود بیمه­شده می­رسد و البه منافعی هم دارد که به بازماندگان می­رسد. تنظیم منافع بستگی به سیاستگذاری بیمه شده و مشاوره با نمایندۀ متخصص بیمه دارد. متأسفانه در بازار کنونی هیچ محدودیت مدرک تحصیلی برای نمایندگان وجود ندارد درحالی که در بسیاری از رشته­ها مانند روانشناسی و پزشکی سخت­گیری­­های زیادی به عمل می­آید. از دید عموم جامعه یک نمایندۀ بیمه متخصص محسوب می­شود در حالی که لزوماً اینطور نیست. متأسفانه بعضی از نمایندگان بیمه تحت لوای نمایندگی شرکت­های بیمه به بازاریابی برای دیگر محصولات مالی مانند فارکس مبادرت می­کنند و حتی بعضاً برای مثال به مشتری بیمۀ عمر سهام فارکس می­فروشند. ظریفی بیمۀ عمر را به سیب تشبیه می­کرد. او با ذکر یک مثال ساده گفت: «برای مثال سیب سرخ، سیب سفید، سیب لبنانی و سیب گلاب از انواع میوه هستند. بیمۀ عمر مانده بدهکار، بیمۀ عمر سادۀ زمانی، بیمۀ عمر و تشکیل سرمایه و بیمۀ عمر و پس­­انداز نیز از انواع بیمۀ عمر هستند که هر کدام کاربرد خود را دارند.

جایگاه رسانه­های در این فرهنگ­سازی بسیار ارزنده و مؤثر است. روابط عمومی شرکت­ها می­توانند نقش مؤثری در این فرهنگ­سازی داشته باشند. در این صورت دیدگاه مردم نسبت به بیمۀ عمر عوض خواهد شد و فروش آن راحت­تر صورت خواهد گرفت.

از در مغازه که بیرون آمدم آرامش خاصی داشتم. از هم با سلام و صلوات جدا شدیم. ذهنیت غلط او برطرف شده بود و شرایط بیمۀ عمر را گرفت تا مطالعه کند. با خود گفتم ای کاش راهی وجود داشت تا برداشت غلط عمومی مردم عوض شود.

/ 1 نظر / 40 بازدید
hamid

سلام، مطلب شما را در مورد بیمه‌ خوندم، هرچند که با قسمتهائی از آن موافق نیستم ولی‌ خوشحال شدم که وبلاگی هست که بطور تخصصی در مورد بیمه مینویسد، موفق باشید حمید